23 sierpnia 2020
autor: Sonia Szechowska i Karolina Karolak
Łódź to przede wszystkim miasto eklektycznych kamienic i fabryk. Tym, co przykuwa uwagę
turystów odwiedzających polis jest różnorodność detali architektonicznych.
Secesyjne, neorenesansowe czy neobarokowe kamienice zdobią nie tylko aortę Łodzi – ulicę
Piotrkowską, ale także jej tętnice-ulice.
Kolejnym znakiem rozpoznawczym jest sztuka zdobiąca ulice Łodzi, czyli miejski street art.
Łódzkich murali stale przybywa, pojawiają się jak grzyby po deszczu. Niektórzy kojarzą murale z okresem PRL-u, inni sądzą, że, gdy będzie ich za dużo — staną się nam obojętne jak billboardy, ludzie po prostu przestaną je zauważać. Jednak większość mieszkańców i turystów uwielbia te kolorowe kwiaty, które zakwitły pośród szarości kamienic. Projekt GALERIA URBAN FORMS, czyli łódzkie murale, to stała galeria wielkoformatowych obrazów — murali umieszczonych bezpośrednio na elewacjach budynków na terenie całej Łodzi. W chwili obecnej składa się z ponad 35 gigantycznych malowideł stworzonych przez czołowych street artystów z Brazylii, Australii, Chile, Hiszpanii, Portugalii, Chin, Niemiec, Francji, Rosji, Belgii oraz Polski. Tworzą one oryginalny szlak artystyczny dostępny dla wszystkich mieszkańców i turystów.
Dzięki muralom Łódź przestała kojarzyć się z szarym miastem, a zaczęła być wzbogacana o kolejne dzieła sztuki w przestrzeni miejskiej. O łódzkich muralach pisały media na całym świecie. W 2013 roku amerykańska stacja CNN wyemitowała specjalny materiał im poświęcony. Ze względu na murale, amerykański HUFFINGTON POST w 2014 roku nadał Łodzi tytuł „The artsiest city”. [źródło: www.niezłasztuka.net]
Plac Wolności w Łodzi to dawny Nowym Rynkiem. Pełnił on funkcję serca Łodzi – to tu zaczynało się miasto, gdy zaczęto wytyczać nową osadę sukienniczą, która to zapoczątkowała błyskawiczny rozwój miasto. Tu również rozpoczyna się ulica Piotrkowska, chyba najbardziej znany deptak w Polsce. To w Łodzi znajduje się unikalne skrzyżowanie, na którym krzyżuje się aż 8 dróg. Znajdują się tu trzy ważne budynki: Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne, Kościół Zesłania Ducha Świętego i Archiwum Państwowe w Łodzi. Plac ma kształt ośmiokąta, co nadaje mu nietypowego charakteru i oryginalności.
Manufaktura – Pałac Izraela Poznańskiego (obecnie Muzeum Miasta Łodzi) Izrael Kalmanowicz Poznański w 1871 roku kupił pierwsze parcele po zachodniej stronie Nowego Miasta wzdłuż ulicy Ogrodowej i rozpoczął budowę własnego „imperium bawełnianego”. Już rok później pracę rozpoczęła pierwsza tkalnia, a w niej dwieście angielskich krosien mechanicznych napędzanych maszyną parową. Z roku na rok fabryka rozrastała się: o kolejne tkalnie, bielnik, wykańczalnię, przędzalnię, czy własną gazownię i remizę strażacką, a majętny fabrykant rozpoczął budowę okazałej rezydencji pałacowej, dziś jednego z najbardziej rozpoznawalnych łódzkich zabytków, gdzie mieści się Muzeum Miasta Łodzi. W Muzeum można poznać historię Łodzi, a także fenomenalne zbiory o wielkich łodzianach. Na terenie Manufaktury znajduje się również hotel Andel’s, który trzeba zobaczyć, bo jest to symbol starej i nowej Łodzi. Hotel, zabytek i galeria sztuki w jednym.
Księży Młyn, czyli zespół fabryczno-mieszkalny Karola Scheiblera. Tak naprawdę to nic innego jak miasto w mieście. Niegdyś znajdowały się tutaj fabryki, domy dla ich pracowników, przedszkole, szkoła, szpital… w obiegu była tutaj nawet własna waluta. Polecamy również perłę Księżego Młyna, czyli Pałac Herbsta, w którym znajduje się jedna z siedzib Muzeum Sztuki. Jest to przepiękna neorenesansowa willa z pięknie zachowanym wyposażeniem wnętrz oraz ogrodem, a tuż obok w budynku powozowni można podziwiać czasowe wystawy z niezwykłej kolekcji polskiego malarstwa.
Monopolis – łódzkie centrum biurowo-rozrywkowo-kulturalne, powstające w dawnym
Zespole Zakładów Przemysłu Spirytusowego „Monopol Wódczany”, zlokalizowane przy ulicy
Kopcińskiego . Był to trzeci pod względem wielkości kompleks fabryczny w Łodzi, zaraz po
zakładach Karola Scheiblera oraz Izraela Poznańskiego
OFF Piotrkowska To alternatywny kompleks wielofunkcyjny usytuowany w Łodzi na terenach dawnej przędzalni i tkalni Franciszka Ramischa przy ul. Piotrkowskiej 138/140. Obiekt znajduje się na liście siedmiu nowych cudów Polski, która powstała w 2014 roku w oparciu o wyniki
plebiscytu z udziałem czytelników „National Geographic Traveler” . Na terenie kompleksu mieszczą się pracownie architektów , projektantów mody , designu , jak również kluby muzyczne , restauracje, przestrzenie wystawiennicze, sale prób, showroomy, concept store i klubokawiarnie.
Muzeum Kinematografii w Łodzi dawna rezydencja fabrykanta Karola Scheiblera Muzeum Kinematografii w Łodzi jest instytucją chroniącą zabytki z dziedziny techniki, sztuki i kultury filmowej. Budynek zajmuje nie tylko pałac, lecz również okazały budynek przylegającej do niej dawnej wozowni, stajni, gdzie obecnie znajdują się pracownie, część magazynów i pomieszczenia biurowo-administracyjne. Re zydencja otoczona jest zielenią najstarszego łódzkiego parku publicznego – parku Źródliska, a także sąsiaduje z pierwszą fabryką Scheiblera, czyli tak zwaną Centralą. Pałacowe wnętrza zagrały w ponad 30 filmach, m. in. Ziemi obiecan ej , czy w Stawce większej niż życie. Na atrakcyjność muzeum wpływa z pewnością znajdująca się obok Szkoła Filmowa w Łodzi, w której studiowała większość polskich aktorów, reżyserów i
operatorów.
Centrum nauki i techniki – budynek historycznej Elektrowni Łódzkiej, gdzie w nowoczesny, przystępny, multimedialny sposób przedstawiono świat nauki. Wszystko zostało przygotowane w taki sposób, aby każdy z wizytujących, niezależnie od tego ile ma lat czy też jak biegły jest w znajomości najbardziej skomplikowanych zjawisk!
„Przetwarzanie energii” to najbardziej unikatowa część wystawy. Eksponaty historyczne, współczesne symulatory, gry komputerowe — wszystko to pozwala prześledzić nie tylko historię tego wyjątkowego miejsca ale i zapoznać się z wciąż używanymi technologiami produkcji prądu. Multimedialne elementy wystawy zaskakują i zachwycają każdego.
„Rozwój wiedzy i cywilizacji” Zasady przyrody, prawa nauki, związane z nimi wynalazki — wszystko to pozwoliło zbudować cywilizację, w której żyjemy. Wystawa nie tylko o tym tylko opowiada: pozwala na poznanie rzeczywistości dotykiem, zabawą, doświadczeniami i eksperymentami.
„Mikroświat — makroświat” pokazuje to, co jest niewidoczne dla nieuzbrojonego oka. Można poznać najwspanialsze tajemnice wszechświata — od obserwacji skrzydeł motyla przez mikroskop elektronowy aż po ujęcia najdalszych głębi Kosmosu.
Telefon
+48 451 281 021
wowland@polkatravel.pl
info@polkatravel.pl
groups@polkatravel.pl
Biura i adresy
Polka Travel 1 Sp. z o.o.
Ul. Żytnia 10 lok 4
25-018 Kielce
NIP PL 959-177-16-55
Godziny pracy
pon-pt: 9:00-17:00
Bądź na bieżąco
Gwarancja ubezpieczeniowa:
- Polka Travel: Gwarancja ubezpieczeniowa Signal Iduna nr M 516684 na kwotę 5000.000 PLN