Świętokrzyskie

„Świętokrzyskie czaruje” nie tylko na Łysej Górze. Monumentalne zamki, historyczne kościoły, piękne synagogi i drewniane otoczone kwieciem chaty odzwierciedlają bogatą i burzliwą historię regionu. Najstarsze góry w Polsce i piękne krajobrazy przywołują pocztówkowe widoki z Prowansji, Toskanii czy Kantabrii. Pyszne wina i sery, soczyste jabłka, świeżo tłoczony olej i suszone śliwki w czekoladzie dają obietnicę smakowitej podróży. Finezyjna porcelana i ozdoby z jedynego i niepowtarzalnego krzemienia pasiastego świadczą o wysokiej wrażliwości mieszkańców na piękno.

Wyruszamy z Warszawy do serca regionu świętokrzyskiego

 • Odkryjesz jeden z najciekawszych regionów w Polsce
 • Odwiedzisz zamki i warownie, w których niegdyś ucztowali polscy Królowie
 • Wzniesiesz toast pod gwiazdami, w samym sercu winnicy
 • Zasmakujesz kawy z najbardziej finezyjnej porcelany
 • Spróbujesz najlepszych serów w regionie, ekologicznej oliwy i pysznej marmolady z jabłek
 • Sprawdzisz jak smakuje prawdziwa zalewajka
 • Wyruszysz kajakiem po Nidzie

1 dzień PODRÓŻ W CZASIE

O poranku ruszamy z Warszawy do nieodległego a zaskakującego swoim bogactwem kulturowym regionu. Zmęczeni codziennym zgiełkiem miasta, chętnie wypoczniemy na łonie przyrody. Docieramy na brzeg Nidy, która wije się niczym wstęga przez zieloną krainę. Rozpoczynamy spływ kajakowy, przed nami piękne meandry rzeki, która poprowadzi nas prosto do…wyjątkowego zamczyska czy szlacheckiego dworu. Niegdyś zażywny szlachcic witał przybyszów pysznym miodem pitnym, tym razem też tak zostaniemy powitani, a my przenosimy się w czasie…by udać się na dworską ucztę. Na obiad same dania regionalne, w stylowej oprawie. Odpoczywamy w zabytkowych komnatach, gdzie każdy pokój swoim stylowym wystrojem przenosi nas wprost do dawnej epoki. Z dworu czas udać się z wizytą na królewski zamek Chęciny pamiętający Władysława Łokietka. Tu niegdyś zatrzymała się ze świtą Królowa Bona. Słuchamy przewodnika, który snuje barwne opowieści. Ze wzgórza zamkowego podziwiamy przepiękny widok. Dziś śpimy w komnatach zamkowych, Waszmości! Wieczorem wspólna biesiada w Zamczysku.

2 dzień ŚWIĘTOKRZYSKI TYGIEL KULTUROWY

Katolicy, Żydzi, Arianie stanowili o bogactwie kulturowym regionu. Świętokrzyskie sztetle miały wpływ na rozwój tej ziemi. Świadectwem tamtych czasów są pięknie odrestaurowane synagogi, w Chmielniku zobaczymy wnętrze z unikalną, kryształową bimą. Nowoczesna wystawa multimedialna świetnie wprowadzi w klimat wielokulturowości rejonu. Następnie dotrzemy do urokliwego Szydłowa znanego pod mianem polskiego Carcassonne. Z zadumą wysłuchamy historii opowiedzianej przez przewodnika w pięknie odrestaurowanej synagodze. Zobaczymy jeden z najstarszych polskich kościołów pokutnych. Poznamy zasady budowy zamku średniowiecznego, który jest jedyną, integralnie zachowaną, średniowieczną rezydencją królów polskich. Co ciekawe, król Władysław Jagiełło odwiedzał Szydłów aż 17 razy sprawując stąd rządy. Pamiętajmy jednak, że w Szydłowie Królowa jest tylko jedna – to śliwka szydłowska! Śliwki w czekoladzie, śliwki w krówce, w konfiturze, likierze, nalewce… czekają nas pyszne, słodkie warsztaty. Obiad zjemy w restauracji słynącej ze świętokrzyskich dań regionalnych. Po południu przejedziemy malowniczą trasą wśród lasów przystając obok tajemniczego pałacu. Wieczorem dotrzemy do bajkowego Sandomierza. Kwaterujemy się w klimatycznym hotelu. Kolacja i nocny spacer po centrum.

3 dzień W KRÓLEWSKIM MIEŚCIE I SIELSKIEJ WINNICY

Już Gall Anonim wymieniał Sandomierz w swojej kronice jako jeden z trzech, obok Wrocławia i Krakowa, najważniejszych ośrodków polskiej państwowości. Królowa Jadwiga z lubością odwiedzała Kościół św. Jakuba, jeden z najstarszych w Polsce, który dziś na tle winnicy stanowi romantyczną wizytówkę miasta. Dumni Sandomierzanie lubią porównywać się do Rzymu, gdyż miasto położone jest na siedmiu wzgórzach. Zabytkowymi ekopojazdami ruszamy na zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Poznamy historię części kupieckiej oraz kościelnej, a w tutejszej katedrze zaliczanej do najpiękniejszych w Polsce, podziwiać będziemy skarby malarstwa i rzeźby w tym najbrzydszego w Polsce anioła. Czas wolny na głównym trakcie na degustację pysznych krówek – z cynamonem, miętą, orzechami. Warto przyjrzeć się bliżej wyszukanej biżuterii z krzemienia pasiastego, szarobeżowy kamień, świetnie komponuje się ze szlachetnym lnem i wełną. Jeszcze kilka dekad temu zupełnie zapomniany, kiedy to Cezary Łutowicz po wiekach zapomnienia przywrócił modę na jego subtelny wzór. Obiad w wyjątkowym miejscu na kulinarnej mapie regionu. To kuchnia gourmet odwołująca się do starych królewskich przepisów. Sezonowe potrawy, a pośród nich tradycyjna zupa z raków czy stek z selera. Leniwe późne popołudnie spędzimy w winnicy. W drodze zatrzymamy się przy imponujących ruinach Krzyżtopór. Sam zamek, większy niż Wersal to połączenie mistyki i funkcji obronnych, zachwycał zaledwie 12 lat. W jednej z najlepszych winnic szlaku sandomierskiego oddamy się przyjemnościom degustacji. Właściciel barwnie opowie o lokalnych szczepach, a następnie zaprosi na degustację. W scenerii winnych krzewów degustować będziemy lokalne sery, konfitury, wędliny, wszystko z okolicznych, zaprzyjaźnionych gospodarstw. Na nocleg wracamy do Sandomierza.

fot. Sławek Rakowski

4 dzień TEMPLARIUSZE I PORCELANA

Ruszamy do jednej z najbardziej znanych polskich fabryk porcelany w Ćmielowie. Finezyjne filiżanki i dzbanuszki z powodzeniem konkurowały na europejskich stołach z odpowiednikami z Miśni czy Sèvres. To wyjątkowe miejsce na artystycznej mapie regionu. Zwiedzimy Muzeum Żywej Porcelany, zobaczymy legendarne, najdelikatniejsze zastawy w kolorze pudrowego różu…. czy do niej dodaje się złota? Czas na kawę w finezyjnej porcelanowej filiżance z domieszką…… o tym już na miejscu. Na obiad lokalne smaki – zioła z okolicznych pól, kasze w połączeniu z wyśmienitymi pierogami i mięsiwami. A na deser obowiązkowo – słynna krówka opatowska, wpisana na listę Dziedzictwa Kulinarnego i domowa nalewka z… będziecie zaskoczeni! Posileni eksplorujemy podziemny szlak dawnych piwnic kupieckich. Dowiemy się o skarbach Templariuszy, białym złocie i historii miasta, które otrzymało prawa miejskie już w 1282 roku! Trasą krajobrazową przejedziemy w okolice Kielc. Pozostajemy blisko natury.

5 dzień MASTERCHEF I SIELSKA PRZECHADZKA

Czy znacie świętokrzyską zalewajkę? A zatem, po leniwym śniadaniu czas na zajęcia kulinarne. Dzięki temu będziecie mogli odtworzyć te wyjątkowe smaki w domu. Zapraszamy na warsztaty kulinarne do restauracji, której dania były wielokrotnie nagradzane na konkursach top szefów. Uczymy się od najlepszych! Zajęcia wieńczy wspólny obiad – na pewno pyszny, bo wykonany samodzielnie. Popołudnie spędzimy w sielskim klimacie. Odkryjemy szlak drewnianych chat w jednym z najpiękniejszych Parków Etnograficznych w Polsce. Czas na niespieszne spacery pośród bujnych łąk, zajrzymy do domu gospodarza, wiejskiej szkoły oczywiście z przewodnikiem, który snuje barwne opowieści. Powrót do hotelu na kolację i nocleg.

6 dzień CZAROWNICE, MIODY I EKO SPA

Pamiętacie z lekcji geografii, że Góry Świętokrzyskie to najstarsze góry w Polsce. Ruszamy zatem w kierunku Świętej Katarzyny, żeby przekonać się jak wygląda słynne Gołoborze. Przyjemny trekking na Łysicę, gdzie świętokrzyskie czarownice od wieków swoje miejsce mają…Głodni? Czas na lokalne, tradycyjne dania oraz miody z pobliskiej pasieki. Ponadto będzie czas na zajęcia hygge – jak wzbogacić domowe spa o wyjątkowy produkt? Nauczymy się wytwarzać prawdziwe woskowe świece i poznamy tajniki przygotowania ekologicznych kosmetyków na bazie ziół i miodu. Wolne popołudnie na relaks w spa, kąpiele, masaże, słowem „totalny reset” dla ciała i duszy! Wieczorem wspólna pożegnalna kolacja z winem.

7 dzień SLOW ODPOCZYWANIE

Po niespiesznym śniadaniu wolne przedpołudnie na korzystanie ze SPA, masaży, basenu… a potem ruszamy do Warszawy. Dzięki tej podróży na nowo odkryjemy barwną historię królewskiego regionu, zachwycimy się naturą i wzbogacimy wiedzę o tym jak dbać o siebie. Podróż przez Świętokrzyskie w duchu slow pozostanie jeszcze długo w naszej pamięci.

fot. Tomasz Nasiadek

Świętokrzyskie

 • To masz w cenie:
 • autorski program zwiedzania oparty na selekcji miejsc, atrakcji i smaków, które zachwyciły nasz zespół Wowland podczas licznych podróży po regionie
 • przejazd autokarem lub minibusem (wyjazd z Warszawy)
 • 6 noclegów w hotelach 3 * w pokojach 2-osobowych (możliwość dopłaty do hotelu 5* na ostatnie 3 noclegi)
 • pyszne i zdrowe śniadania
 • powitanie miodem pitnym oraz obiad w zamku złożony z tradycyjnych potraw ( do obiadu kawa lub herbata, woda w karafce)
 • obiad w restauracji typu gourmet, kuchnia sezonowa, nowoczesna kuchnia polska oparta na lokalnych produktach i sięgająca do polskiej, przedwojennej tradycji kulinarnej (kawa lub herbata, mały kieliszek wina, oraz woda w karafce)
 • 3 obiady oparte na tradycyjnej kuchni regionalnej w lokalnych restauracjach
 • warsztaty gotowania w wyjątkowym studiu kulinarnym połączone z obiadem ( kawa, herbata, woda oraz wina białe i czerwone – 0,5 l/ os.)
 • kolację-biesiada na zamku ( kawa, herbata, napój soft, oraz 0,5 l piwa/ na os.)
 • kolację w winnicy-degustacja win, lokalnych serów, wędlin, oliwy, chleba i innych pyszności od okolicznych gospodarzy
 • 3 kolacje z lokalną kuchnią według programu
 • degustację domowych miodów i warsztaty wyrobu świec woskowych
 • degustację i warsztaty „dookoła śliwki”
 • degustację słynnych krówek
 • spływ kajakowy po Nidzie
 • bilety wstępu do wszystkich wymienionych w programie odwiedzanych miejsc
 • zwiedzanie skansenu z przewodnikiem
 • zwiedzanie 2 synagog oraz zamku z przewodnikiem
 • zwiedzanie podziemi miejskich z przewodnikiem
 • zwiedzanie wytwórni porcelany połączone z degustacją specjalności – kawy z….
 • trekking na Gołoborze
 • opiekę przewodników, którzy z pasją przedstawią odwiedzany region
 • opiekę pilota, który zadba o atmosferę i każdy szczegół realizacji podróży
 • To możesz dokupić:
 • dopłatę do pokoju jednoosobowego
 • dopłatę do hotelu 5* na 3 noclegi
 • zabiegi SPA
 • pozostałe napoje do posiłków
 • Warto przeczytać:
 • Cena skalkulowana jest dla grupy min 20 os.
 • Program jest oparty na dobranych przez nas świadczeniach, restauracjach oraz atrakcjach. Przywiązujemy ogromną uwagę do Twojego komfortu i atmosfery podróżowania.
 • Preferujemy kameralną atmosferę, unikamy tłumów, dlatego nasze grupy liczą do 20 osób.
 • Istnieje możliwość dojazdu własnym transportem do punktu startowego programu. Skontaktuj się z nami, ustalimy punkt startowy.
 • Istnieje możliwość organizacji powyższego programu lub podobnego, dopasowanego do Twoich potrzeb, dla Twojej rodziny, grupy znajomych; własnym lub zorganizowanym transportem, w dobranym do potrzeb terminie. Skontaktuj się z nami.
 • Może się zdarzyć, że zmienimy kolejność programu jeśli nie pozwolą na realizację warunki atmosferyczne lub będą miały miejsce zdarzenia, na które nie mamy wpływu.
Prawa autorskie: przedstawione przez nas oferty są autorską kreacją projektu Wowland i stanowią jego własność. Nie mogą być kopiowane w części lub w całości. Z góry dziękujemy za respektowanie własności intelektualnej.

Ponte en contacto con nosotros para hablar de tu viaje hoy mismo.

Llámanos:

 +48 451 281 021

 

13 + 5 =

Horario de trabajo

lun-vie: 9:00-17:00

E-mail

wowland@polkatravel.pl

Telefon

+48 451 281 021

 

E-mail

wowland@polkatravel.pl
info@polkatravel.pl
groups@polkatravel.pl

Biura i adresy

Polka Travel 1 Sp. z o.o.
Ul. Żytnia 10 lok 4
25-018 Kielce
NIP PL 959-177-16-55

Godziny pracy

pon-pt: 9:00-17:00

 

Gwarancja ubezpieczeniowa:

 • Polka Travel: Gwarancja ubezpieczeniowa Signal Iduna nr M 516684 na kwotę 5000.000 PLN