Małopolska
– Zalipie, Tarnów i wino

Jednodniowa podróż przez zachodnią Galicję, to odkrywanie pobliskich miejsc Krakowa.  Naszą przygodę rozpoczniemy w kolorowej, malowanej wiosce Zalipie. Wizyta w małym Krakowie, czyli barwnym wielokulturowym Tarnowie to prawdziwa lekcja historii i etnografii południowej Polski. Kolorowe kamienice, pozostałość po dzielnicy żydowskiej, Muzeum Romów to tylko niektóre przystanki podczas naszego spaceru. Na koniec kieliszek wina w jednej z licznych winnic Małopolskiego Szlaku Winnego.

Zachodnia Galicja – Zalipie, Tarnów i winnice 

  • Odwiedzisz najbardziej kolorową wieś w Polsce
  • Nauczysz się robić pędzel z krowiego ogona i końskiego włosia oraz malować kwiaty na deseczkach 
  • Wypijesz kawę w prawdziwym tramwaju
  • Posłuchasz kataryniarza
  • Poznasz historię wielokulturowego Tarnowa 
  • Spróbujesz wina z małopolskiej winnicy 

Wyjazd z:

  • Krakow  –  godz. 8:00, zbiórka Dworzec Autobusowy
  • Dojazd własny  – godz. 09:45, zbiórka: Dom Malarek w Zalipiu

Przejazd w kierunku Zalipia, do Domu Malarek. 

ZALIPIE – MALOWANA WIOSKA 

Zalipie to nieduża wioska położona w Małopolsce na Nizinie Nadwiślańskiej, która wraz z przyległymi terenami należy do najcieplejszych obszarów Polski. W wiosce niezależnie od pory roku można rozkoszować się niezwykłymi widokami, cieszyć oczy i duszę fantazyjnie skomponowanymi bukietami kwiatów, które zdobią wszystko, co można pomalować: domy, ściany mieszkań, sprzęty, serwetki, odzież, obory, studnie, płoty a nawet psie budy. Wszystko zaczęło się zwyczajnie: tutejsze kobiety miały niełatwe zadanie, aby utrzymać czystość w chałupach z okopconymi ścianami, w izbach, w których obok ludzi przebywał inwentarz. Początkowo młode dziewczęta, podpatrując się wzajemnie, na pobielonych wapnem ścianach, np. pieca, przy pomocy pędzla zrobionego z prosa lub żyta, robiły tzw. ”packi”, czyli nieregularne plamki. Dość szybko jak na biedne, galicyjskie tereny, bo już w pierwszej dekadzie XX wieku,  zalipiańskie dziewczęta zaczęły stosować w malowaniu nie tylko packi ale także śmiało komponowane wzory, w których dominowały kwiaty i zawijasy, a twórczość zależała od indywidualnych zdolności. Dzisiaj w Zalipiu wszystko pokryte jest kolorowymi kwiatami, a mieszkańcy prześcigają się w wupiększaniu swych chat pięknymi kolorowymi kwiatami. 

WARSZTATY TRADYCJA A NOWOCZESNOŚĆ 

Poznawanie tradycji Zalipia rozpoczniemy w Domu Malarek, gdzie weźmiemy udział w kolorowych warsztatach „Tradycja a Nowoczesność” W ramach warsztatów nauczymy się malować motywy zdobnicze według zasad estetyki ludowej, zachowując tradycyjne barwy: brązu, czerni i bieli. Zrobimy pędzel z brzozowego patyka oraz włosia końskiego i z krowiego ogona. Na koniec zobaczymy jakie możliwości techniczne dają własnoręcznie wykonane narzędzia do malowania, porównując je z możliwościami współczesnych pędzli i farb, malując gliniany dzwonek, drewnianą łyżkę lub łopatkę. Po warsztatach udamy się do lokalnego kościoła, którego wnętrze udekorowane jest jak wszystko w wiosce kolorowymi kwiatami. Na koniec odwiedzimy jedną z zagród, gdzie mieszkańcy opowiedzą nam o lokalnej tradycji. 

Obiad przygotowany przez lokalne gospodynie. 

WIELOKULTUROWY TARNÓW 

Kolejnym przystankiem będzie Tarnów – zwany małym Krakowem, miasto nazywane „perłą Renesansu”, wielokulturowym ośrodkiem (przed wojną w Tarnowie prawie 50% społeczności stanowili Żydzi) ponadto zamieszkiwali tutaj Romowie, pamiątką jest Muzeum Etnograficzne, będące jedynym w Europie Muzeum poświęconym kulturze Romów. Podczas spaceru po mieście odwiedzimy Rynek z pięknym Ratuszem oraz kolorowymi kamienicami. Zajrzymy do dawnej Dzielnicy Żydowskiej, gdzie w miejscu dawnej Synagogi można zobaczyć Bimę. Zatrzymamy się na kawę w tramwaju, który został przywieziony tutaj z Lwowa i stanowił niegdyś część Taboru Galicji. Tarnów był jednym z trzech miast galicyjskich, po których kursowały tramwaje. Zajrzymy do Katedry oraz drewnianego Kościółka Matki Boskiej Szkapleżnej. Wyruszymy na szlak literacki a na koniec pospacerujemy pod kolorowymi parasolkami w centrum miasta. Tarnów to miasto Józefa Bema oraz pierwsze miasto, gdzie ogłoszono niepodległość, to miejsce pełne historii. Po Krakowie najciekawszy ośrodek miejski w Małopolsce. 

W MAŁOPOLSKIEJ WINNICY 

W drodze powrotnej zatrzymamy się w jednej z małopolskich winnic na degustację. Tutejszy klimat – najcieplejsze miejsce w Polsce oraz ukształtowanie terenu stanowią idealne warunki by zakładać winnice. Kieliszek wina w otoczeniu krzewów winnych z opowieścią w tle będzie idealnym zakończeniem galicyjskiej wycieczki. 

Małopolska
– Zalipie, Tarnów i wino

  • To masz w cenie:
  • autorski program zwiedzania oparty na selekcji miejsc, atrakcji i smaków, które zachwyciły nasz zespół Wowland podczas licznych podróży po regionie
  • przejazd autokarem lub minibusem 
  • wegetariański obiad przygotowany przez lokalne gospodynie 
  • warsztaty w Domu Malarek w Zalipiu 
  • zwiedzanie Tarnowa
  • bilet wstępu do Muzeum Etnograficznego
  • degustację wina w winnicy 
  • opiekę pilota, który zadba o atmosferę i każdy szczegół realizacji podróży
  • To możesz dokupić:
  • napoje i inne posiłki nie wymienione obok
  • Warto przeczytać:
  • Program jest oparty na dobranych przez nas świadczeniach, restauracjach oraz atrakcjach. Przywiązujemy ogromną uwagę do Twojego komfortu i atmosfery podróżowania.
  • Cena skalkulowana jest dla grupy min. 10-osobowej.
  • Preferujemy kameralną atmosferę, unikamy tłumów, dlatego nasze grupy liczą do 20 osób.
  • Istnieje możliwość dojazdu własnym transportem do punktu startowego programu i następnie kontynuowanie do poszczególnych miejsc.
  • Istnieje możliwość organizacji powyższego programu lub podobnego, dopasowanego do Twoich potrzeb, dla Twojej rodziny, grupy znajomych; własnym lub zorganizowanym transportem, w dobranym do potrzeb terminie. Skontaktuj się z nami.
  • Może się zdarzyć, że zmienimy kolejność programu jeśli nie pozwolą na realizację warunki atmosferyczne lub będą miały miejsce zdarzenia, na które nie mamy wpływu.
Prawa autorskie: przedstawione przez nas oferty są autorską kreacją projektu Wowland i stanowią jego własność. Nie mogą być kopiowane w części lub w całości. Z góry dziękujemy za respektowanie własności intelektualnej.

WOW! Chcę podobny program w innym terminie lub regionie!

Skontaktuj się z nami, a my przygotujemy program dla Ciebie!

Zadzwoń

+48 510 12 14 14

14 + 7 =

Godziny pracy

pon-pt: 9:00-17:00

Email

wow@wowland.pl

Telefon

+48 451 281 021

 

E-mail

wowland@polkatravel.pl
info@polkatravel.pl
groups@polkatravel.pl

Biura i adresy

Polka Travel 1 Sp. z o.o.
Ul. Żytnia 10 lok 4
25-018 Kielce
NIP PL 959-177-16-55

Godziny pracy

pon-pt: 9:00-17:00

 

Gwarancja ubezpieczeniowa:

  • Polka Travel: Gwarancja ubezpieczeniowa Signal Iduna nr M 516684 na kwotę 5000.000 PLN